top of page

LETNÍ ŠKOLA 2001

Český film o Vietnamcích očima Vietnamce

Skrze tři příběhy propojené dramatickou událostí jedné noci nahlížíme do prostředí vietnamské komunity v česko-německém pohraničí. Sledujeme příběh vyloučení z komunity a hledání cesty k sobě navzájem.

Proč by měl film vzniknout?

Vietnamci jsou třetí nejpočetnější menšinou žijící v České republice. Více než 65 let jsou součástí české společnosti. Jsou ale Vietnamci komunitou, která žije s námi nebo mezi námi? Jak popisují Vietnamce média a jaký je jejich odraz

v české kultuře? A proč jsou vietnamské postavy v příbězích spojených s vietnamskou menšinou většinou redukovány pouze na drogové mafiány, vykutálené stánkaře nebo šišlající pracovnice nehtového salonu?

 

Vietnamci jsou součástí našich každodenních životů. Nakupujeme ve vietnamských večerkách, navštěvujeme vietnamská bistra a salony. Jejich služby jsou nám k dispozici téměř nepřetržitě. Přemýšleli jsme někdy nad tím, jaký je jejich život, když se dveře od restaurace nebo večerky zavřou? A hlavně –  jaký byl vůbec jejich život předtím, než své večerky, salony a bistra otevřeli?

Dát této komunitě prostor a hlas v kulturním prostředí a vyobrazit ji jinak než stereotypně, je nesmírně důležité
i pro budoucí generace, nejen vietnamské, ale i české.

Prozaické, civilně odvyprávěné autentické příběhy ze života českých Vietnamců doposud na české kulturní scéně zcela chybí. A právě to bychom chtěli filmem Letní škola 2001 změnit. Naším cílem je přinést pohled na život uvnitř komunity očima člena komunity.

Untitled_1.2.1.jpg
Příběh

Příběh filmu se odehrává na začátku milénia. Jedná se o dobu, kdy tržnice v českém pohraničí zažívají svůj zlatý věk.

Do Čech se po několika letech přestěhuje za svými rodiči sedmnáctiletý syn. Jeho příjezd způsobí pozdvižení v místní vietnamské komunitě.

 

Skrze tři příběhy propojené dramatickou událostí jedné noci nahlížíme do prostředí vietnamských trhovců v česko-německém pohraničí. Sledujeme příběh vyloučení z komunity a hledání cesty k sobě navzájem. Tři generace. Tři pohledy. Tři příběhy.

 

Podobný příběh prožíval na přelomu milénia sám scénárista a režisér filmu Dužan Duong, který se narodil v roce 1991

v Hanoji, ale od čtyř let vyrůstal v českém prostředí.

summerschool stills_2.3.1.jpg
Publikum

Témata, která film otevírá, jsou univerzální. Vyprávíme příběh o rodině, o vyloučení z kruhu přátel a komunity,
o solidaritě, toleranci, předsudcích, sebepřijetí a identitě. Díky tomu může náš film zaujmout širší spektrum divaček

a diváků. 

Primární cílovou skupinu diváků vidíme jako “young adults” 16–25 a dospělé diváky 26–60 let. Vedle samotných věkových skupin je pro nás důležité publikum definovat podle vztahu k Vietnamcům a zájmu o vietnamskou kulturu. 

 

Současně cílíme i dovnitř vietnamské komunity. Přejeme si, aby film dokázal otevřít mezi českými Vietnamci témata,

o nichž se otevřeně v rodinách zatím tolik nemluví – queer, gender, rodina, nároky, předsudky. Aby rodiče, kteří postavili svoji výchovu na tom, že mluví na svoje děti, si uvědomili, že důležitější je mluvit se svými dětmi.

summerschool stills_1.43.1.jpg
Kdo se bude na filmu podílet
Dužan Duong
Režisér, kameraman a scénárista Dužan Duong se již od roku 2014 věnuje zkoumání dilemat druhé generace Vietnamců, kteří v Čechách často vyrůstají s pocitem odcizení od vlastních kořenů, jazyka, kultury a mnohdy i rodiny. Jeho krátký film Mat Goc uvedl v soutěžní sekci Česká radost MFDF Jihlava 2014. Filmová miniatura tematizuje vnitřní konflikt "banánových dětí” (žlutých na povrchu, bílých uvnitř) a vzbudila i díky své bezprostřednosti a formální hravosti nečekaný ohlas. O tři roky později rozvíjí Dužan Duong podobné téma tentokrát již čistě fikčním krátkým filmem Bo Hai, v němž režíruje členy své rodiny společně s (ne)herci.

nutprodukce

Nutprodukce je jednou z předních produkčních společností na českém audiovizuálním trhu. Její pozice je opřena
o bohaté zkušenosti s tvorbou dokumentárních, animovaných i hraných filmů, televizních seriálů i umělecky vyhraněných artových snímků. Filmy a seriály vyrobené nutprodukcí získaly ocenění na prestižních mezinárodních festivalech jako Berlinale, Locarno, Karlovy Vary nebo Cannes, vyhrály dohromady 15 Českých lvů a 7 Cen české filmové kritiky. Hořící keř byl v roce 2013 zvolen jako kandidát ČR na Oscara a Zlatý Globus. Aktuálně nutprodukce do kin uvedla festivalově úspěšný celovečerní film Oběť a připravuje premiéru několika dalších hraných a animovaných celovečerních projektů.

summerschool stills_1.88.1.jpg
Financování

Projekt získal podporu Státního fondu kinematografie ve výši 9 mil. korun. Stále nám však chybí třetina rozpočtu.

Proto hledáme partnery, kteří se k nám připojí a pomohou nám projekt zrealizovat.

 

Film se odehrává na začátku milénia. Jednou z nejpodstatnějších a nejdražších položek je tedy výtvarná složka filmu, díky níž může být film autentický a věrohodný. S tím se pojí vysoké náklady na lokace, které stylově musí odpovídat přelomu devadesátých a nultých let. Některé lokace musíme pro účely natáčení výrazně dotvořit. 

 

Rádi bychom vytvořili film, který bude věrně odrážet život ve vietnamské komunitě a svou přirozeností diváka vtáhne do děje.

summerschool stills_1.10.1.jpg
Kontakt

Pokud se rozhodnete podpořit náš projekt, rádi vám poskytneme podrobnější informace a jsme otevřeni dialogu.

Valeria Borkovcová

valeria@nutprodukce.cz

+420 720 425 524

režisér: Dužan Duong

scénář: Dužan Duong, Jan Smutný

kameraman: Adam Mach

producenti: Lukáš Kokeš, Tomáš Hrubý

koproducent: Jakub Viktorín

produkce: Kristýna Milaberská, Valeria Borkovcová

 

délka: 100 minut

žánr: drama, autofikce

bottom of page