LETNÍ ŠKOLA 2001
Český film o Vietnamcích očima Vietnamce
Skrze tři příběhy propojené dramatickou událostí jedné noci nahlížíme do prostředí vietnamské komunity v česko-německém pohraničí. Sledujeme příběh vyloučení z komunity a hledání cesty k sobě navzájem.
Proč by měl film vzniknout?
Vietnamci jsou třetí nejpočetnější menšinou žijící v České republice. Více než 65 let jsou součástí české společnosti. Jsou ale Vietnamci komunitou, která žije s námi nebo mezi námi? Jak popisují Vietnamce média a jaký je jejich odraz
v české kultuře? A proč jsou vietnamské postavy v příbězích spojených s vietnamskou menšinou většinou redukovány pouze na drogové mafiány, vykutálené stánkaře nebo šišlající pracovnice nehtového salonu?
Vietnamci jsou součástí našich každodenních životů. Nakupujeme ve vietnamských večerkách, navštěvujeme vietnamská bistra a salony. Jejich služby jsou nám k dispozici téměř nepřetržitě. Přemýšleli jsme někdy nad tím, jaký je jejich život, když se dveře od restaurace nebo večerky zavřou? A hlavně – jaký byl vůbec jejich život předtím, než své večerky, salony a bistra otevřeli?
Dát této komunitě prostor a hlas v kulturním prostředí a vyobrazit ji jinak než stereotypně, je nesmírně důležité
i pro budoucí generace, nejen vietnamské, ale i české.
Prozaické, civilně odvyprávěné autentické příběhy ze života českých Vietnamců doposud na české kulturní scéně zcela chybí. A právě to bychom chtěli filmem Letní škola 2001 změnit. Naším cílem je přinést pohled na život uvnitř komunity očima člena komunity.
Příběh
Příběh filmu se odehrává na začátku milénia. Jedná se o dobu, kdy tržnice v českém pohraničí zažívají svůj zlatý věk.
Do Čech se po několika letech přestěhuje za svými rodiči sedmnáctiletý syn. Jeho příjezd způsobí pozdvižení v místní vietnamské komunitě.
Skrze tři příběhy propojené dramatickou událostí jedné noci nahlížíme do prostředí vietnamských trhovců v česko-německém pohraničí. Sledujeme příběh vyloučení z komunity a hledání cesty k sobě navzájem. Tři generace. Tři pohledy. Tři příběhy.
Podobný příběh prožíval na přelomu milénia sám scénárista a režisér filmu Dužan Duong, který se narodil v roce 1991
v Hanoji, ale od čtyř let vyrůstal v českém prostředí.
Publikum
Témata, která film otevírá, jsou univerzální. Vyprávíme příběh o rodině, o vyloučení z kruhu přátel a komunity,
o solidaritě, toleranci, předsudcích, sebepřijetí a identitě. Díky tomu může náš film zaujmout širší spektrum divaček
a diváků.
Primární cílovou skupinu diváků vidíme jako “young adults” 16–25 a dospělé diváky 26–60 let. Vedle samotných věkových skupin je pro nás důležité publikum definovat podle vztahu k Vietnamcům a zájmu o vietnamskou kulturu.
Současně cílíme i dovnitř vietnamské komunity. Přejeme si, aby film dokázal otevřít mezi českými Vietnamci témata,
o nichž se otevřeně v rodinách zatím tolik nemluví – queer, gender, rodina, nároky, předsudky. Aby rodiče, kteří postavili svoji výchovu na tom, že mluví na svoje děti, si uvědomili, že důležitější je mluvit se svými dětmi.
Kdo se bude na filmu podílet
Dužan Duong
Režisér, kameraman a scénárista Dužan Duong se již od roku 2014 věnuje zkoumání dilemat druhé generace Vietnamců, kteří v Čechách často vyrůstají s pocitem odcizení od vlastních kořenů, jazyka, kultury a mnohdy i rodiny. Jeho krátký film Mat Goc uvedl v soutěžní sekci Česká radost MFDF Jihlava 2014. Filmová miniatura tematizuje vnitřní konflikt "banánových dětí” (žlutých na povrchu, bílých uvnitř) a vzbudila i díky své bezprostřednosti a formální hravosti nečekaný ohlas. O tři roky později rozvíjí Dužan Duong podobné téma tentokrát již čistě fikčním krátkým filmem Bo Hai, v němž režíruje členy své rodiny společně s (ne)herci.
nutprodukce
Nutprodukce je jednou z předních produkčních společností na českém audiovizuálním trhu. Její pozice je opřena
o bohaté zkušenosti s tvorbou dokumentárních, animovaných i hraných filmů, televizních seriálů i umělecky vyhraněných artových snímků. Filmy a seriály vyrobené nutprodukcí získaly ocenění na prestižních mezinárodních festivalech jako Berlinale, Locarno, Karlovy Vary nebo Cannes, vyhrály dohromady 15 Českých lvů a 7 Cen české filmové kritiky. Hořící keř byl v roce 2013 zvolen jako kandidát ČR na Oscara a Zlatý Globus. Aktuálně nutprodukce do kin uvedla festivalově úspěšný celovečerní film Oběť a připravuje premiéru několika dalších hraných a animovaných celovečerních projektů.
Financování
Projekt získal podporu Státního fondu kinematografie ve výši 9 mil. korun. Stále nám však chybí třetina rozpočtu.
Proto hledáme partnery, kteří se k nám připojí a pomohou nám projekt zrealizovat.
Film se odehrává na začátku milénia. Jednou z nejpodstatnějších a nejdražších položek je tedy výtvarná složka filmu, díky níž může být film autentický a věrohodný. S tím se pojí vysoké náklady na lokace, které stylově musí odpovídat přelomu devadesátých a nultých let. Některé lokace musíme pro účely natáčení výrazně dotvořit.
Rádi bychom vytvořili film, který bude věrně odrážet život ve vietnamské komunitě a svou přirozeností diváka vtáhne do děje.
Kontakt
Pokud se rozhodnete podpořit náš projekt, rádi vám poskytneme podrobnější informace a jsme otevřeni dialogu.
Valeria Borkovcová
režisér: Dužan Duong
scénář: Dužan Duong, Jan Smutný
kameraman: Adam Mach
producenti: Lukáš Kokeš, Tomáš Hrubý
koproducent: Jakub Viktorín
produkce: Kristýna Milaberská, Valeria Borkovcová
délka: 100 minut
žánr: drama, autofikce